PUBLICYSTYKA

Teatr – sztuka społeczna: nabór zgłoszeń

Z końcem maja rozpoczynamy nowy kurs, który nazwałyśmy Teatr – sztuka społeczna. Szukamy osób, które łączą w sobie artystyczną pasję ze społeczną misją. Jeśli więc zajmujesz się teatrem i chcesz, by Twoja sztuka stała się narzędziem do pracy z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, wypełnij formularz…

Warsztaty mistrzowskie: open call dla twórców teatru offowego

Warsztaty mistrzowskie: open call dla twórców teatru offowego

Działasz w teatralnym offie i prowadzisz warsztaty teatralne? Zgłoś się do projektu #masteroffteatr. To szansa na podzielenie się swoją autorską metodą, nagranie cyklu filmów edukacyjnych w profesjonalnych warunkach i honorarium w wysokości 5000 złotych. Na wstępne koncepcje merytoryczne czekamy do 14 czerwca w tym formularzu:…

Paulina Kajdanowicz

Paulina Kajdanowicz

Rocznik ’93.
Urodzona w Bystrzycy Kłodzkiej.

Absolwentka:
Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie (2019),
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na kierunku filozofia (I stopień) (2019),
Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury „SKIBA” we Wrocławiu (2014).

Współpracowała z:
Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2020),
Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie (2017-2019),
Teatrem Młodego Widza z Wolimierza (2014-2015).

Założycielka nowej przestrzeni teatralnej w Olsztynie – Kolektyw Teatralny BABUSHKA.

Aktualnie studentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku pedagogika (II stopień), instruktorka teatralna w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej oraz aktorka w Kolektywie Teatralnym BABUSHKA.

Z KIM WSPÓŁPRACUJE

Kolektyw Teatralny BABUSHKA

NAJWAŻNIEJSZE PROJEKTY

Stan nietrwały

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

moja rola: Endżi, Marysia II, Gośka

W końcu będzie ciepło

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

moja rola: Nauka

Z Różewicza dyplom

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

moja rola: Pelasia

MATERIAŁY WIDEO

TEKSTY

http://gazetaolsztynska.pl/665944,Babushki-pokaza-sie-swiatu.html

NAPISZ DO MNIE, JEŚLI SZUKASZ…

…aktorki, animatorki twórczych procesów.

 

adres e-mail: pkajdanowicz[at]gmail.com
Karolina Nowak

Karolina Nowak

Witam! Jestem młodą projektantką scenografii i kostiumów oraz studentką na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w tym kierunku. Teatr i film to moja pasja życiowa, ale tak naprawdę każda dziedzina sztuki przyspiesza bicie mojego serca. Zajmuję się dodatkowo malarstwem, fotografią, rzeźbą i szyciem. Jestem osobą…

Katarzyna Pągowska

Katarzyna Pągowska

Tworzę i kieruję projektami, których celem jest twórczy rozwój uczestników oraz zmiana społeczna, a metodą osiągnięcia tej zmiany jest teatr. Współtworzę offową grupę teatralną – Teatr Realistyczny. Współreżyseruję oraz występuję w spektaklach wielokrotnie nagradzanych na ogólnopolskich festiwalach. Mam również doświadczenie w produkcji spektakli, festiwali oraz…

Iwona Konecka

Iwona Konecka

Od ponad dekady uprawia punkowy teatr przygody. Na początku pracy każdy spektakl to dla niej intelektualne wyzwanie, a u celu przede wszystkim energia, punkowy zadzior i bezpośredni kontakt z widzem. Jak sama mówi: chce wbijać w rzeczywistość szpile – celnie, ale z klasą. Wraz z ekipą Teatru Realistycznego upodobała sobie rewolucyjne podejście do rzeczywistości. To teatr, który rozsadza stereotypy o kobiecości za pomocą taniego szampana i naręcza wiejskiej kiełbasy (Jestem, 2011), podważa autorytety, tarzając się w prochach klasyków (Manifest, 2013) , nie waha się wreszcie, żeby wysadzić na scenie Polskę w powietrze (Bum, 2016). To teatr, po którym zawsze coś zostaje – na scenie bałagan, a w głowach widzów myśli – echa podanych bez pardonu tez, zaskakujących zestawień obrazów i skryty gdzieś w kącie mały łkający Iggy Pop.

Zajmuje się też badaniem i animacją kultury oraz sieciowaniem środowisk teatralnych. Intensywnie współtworzy Wrocławską i Zachodniopomorską Offensywę Teatralną. Współpracuje także z portalem teatralny.pl, wrocławską Fundacją Teatr Nie-Taki oraz dwoma zespołami artystycznymi: Kolektywem Polka i Kolektywem Kobietostan.

Z KIM WSPÓŁPRACUJE

Kolektyw Kobietostan, Teatr Realistyczny, zespół Tarapaty, Kolektyw Polka, Instytut Grotowskiego, Stowarzyszenie Żółty Parasol, Wrocławska Offensywa Teatralna, Zachodniopomorska Offensywa Teatralna

NAJWAŻNIEJSZE PROJEKTY

ATRAPA I UTOPIA

Spektakl to wywód trochę już zmęczonej aktywistki, która co chwilę się poddaje lecz poddać się nie może. Na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku spektakl otrzymał wyróżnienie „za postawę artystycznego nonkonformizmu”, na Wiosce Teatralnej w Węgajtach pierwszą w historii festiwalu nagrodę „Złota Baryłka”. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

moja rola: scenariusz i wykonanie

SPIS KOBIET

Spis kobiet to spektakl-pułapka, której mechanizm tworzy się na naszych oczach, łapiemy się w nią sami, ulegając naszym przyzwyczajeniom w myśleniu o pracy i o kobietach. To teatr dokumentalny stworzony na podstawie rozmów z kobietami pracującymi na ul. 1 Maja w Lublinie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

moja rola: współtworzenie scenariusza, wykonanie

PRZYGODY PĘDRKA WYRZUTKA
(LATO W TEATRZE W ZAKŁADZIE KARNYM W KRZYWAŃCU)

To dwutygodniowy projekt z zakresu pedagogiki teatru prowadzone w formie korespondencyjno-objazdowej z kobietami osadzonymi w Zakładzie Karnym w Krzywańcu oraz ich dziećmi. Film o projekcie znajdziesz tutaj.

moja rola: współtworzenie koncepcji, prowadzenie zajęć

MATERIAŁY WIDEO

TEKSTY

Mamy się dobrze

NAPISZ DO MNIE, JEŚLI SZUKASZ…

…współpracy w projektach teatralnych. Szczególnie interesuje mnie dramaturgia spektakli oraz sztuka zaangażowana społecznie.

 

adres e-mail: iwona.konecka[at]gmail.com
PROGRAM REZYDENCJI SCHLOSS BRÖLLIN 2021

PROGRAM REZYDENCJI SCHLOSS BRÖLLIN 2021

Zachęcamy do zapoznania się i zgłaszania do programu rezydencji SCHLOSS BRÖLLIN. Umożliwia on międzynarodowym grupom artystycznym realizację projektów tanecznych, teatralnych, cyrkowych i performatywnych. Rezydencja może trwać maksymalnie dwa tygodnie.

Nagroda im. Haliny Machulskiej

Nagroda im. Haliny Machulskiej

Teatr Ochoty czeka na zgłoszenia kandydatów i kandydatek do nowej nagrody im. Heleny Machulskiej. Z dwojga twórców Teatru Ochoty, Halina Machulska nie zyskała sławy na miarę swojego zaangażowania w tworzenie instytucji. Jej dokonania są obecne przede wszystkim we wspomnieniach absolwentów i absolwentek Ogniska Teatralnego. Halina…

#masterOFFteatr – premiera video–warsztatów Patrycji Obary

#masterOFFteatr – premiera video–warsztatów Patrycji Obary

Zapraszamy na premierę online cyklu wideo-warsztatów mistrzowskich autorstwa Patrycji Obary.

Zapraszamy na premierę online cyklu wideo-warsztatów mistrzowskich autorstwa Patrycji Obary.

Wspólnie nagraliśmy 6 krótkich filmów dedykowanych młodym twórcom teatralnym, którzy chcą popracować nad swoim głosem w sześciu najważniejszych obszarach: ciało, oddech, aparat mowy, dykcja, prozodia, higiena głosu.
A w praktyce? Nieważne, czy masz 15 czy 55 lat. Jeśli chcesz się rozwijać i dostać narzędzia, by w zaciszu swojego pokoju popracować nad własnym głosem – te warsztaty są dla Ciebie

Startujemy 9 września o 18.00 – zapraszamy na spotkanie live na fanpage’u Teatru Realistycznego z Patrycją prowadzone przez twórczynię projektu – Katarzynę Pągowską. Chcecie poznać Patrycję i dowiedzieć się więcej o jej filmikach? Pogadamy o pracy nad głosem, o mitach jej towarzyszących, ale będziecie mogli też zadawać w komentarzach swoje pytania.
Link transmisji podamy niebawem.
 
Po spotkaniu filmiki będą dostępne bezpłatnie na Youtubie na kanale https://www.youtube.com/user/teatrrealistyczny
 
Jak ich użyć?
Nic prostszego! Masz kilkanaście wolnych minut i pokój do dyspozycji? Odpalasz filmik na telefonie i wykonujesz ćwiczenia nagrane przez Patrycję! Możesz je zatrzymywać w dowolnym momencie, powtarzać i iść dalej, kiedy będziesz czuł się gotowy/-a.
Do tych ćwiczeń nie potrzeba grupy ani partnera, nie potrzeba też sali teatralnej ani specjalnego sprzętu. Wystarczą Twoje chęci!
 
Dlaczego nagraliśmy te filmiki?
Głos jest współcześnie jednym z obszarów pracy z aktorem (i pracy aktora), któremu poświęca się niewystarczająco dużo uwagi. O ile stosunkowo dużo pracuje się na przykład nad ciałem, spontanicznością, energią, o tyle w kwestii głosu ulegamy przekonaniu, iż jest to coś, co się po prostu ma. Coś naturalnego, jak ręka czy noga, co nie wymaga specjalnej instrukcji obsługi, ewentualnie kilka szybkich patentów na impostację i można iść na scenę. Nic bardziej mylnego.
 
O autorce:
 
Patrycja Obara.
Od 2016 roku współpracuje z Cloud Theater. Twórczyni spektaklu “Syrena – monomusical” (premiera 8.12.2019 r.). Autorka tekstów, współautorka muzyki i liderka SHE-la, multiartystycznego projektu z pogranicza muzyki i teatru. Projekt zadebiutował w 2018 roku concept albumem STORIES: #retrospect/#andersenretold. Za ciekawą, multimedialną formę scenicznej prezentacji muzyki została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019. Autorka opowiadań w projekcie Cloud Writing. Na kanwie idei, że każdy nadaje się do śpiewania, założyła Wrocławską Szkołę Śpiewu. Prowadzi w niej zajęcia z zakresu emisji głosu, zarządzania stresem i pisania tekstów piosenek. We wrześniu 2020 roku ukaże się podręcznik pisania tekstów piosenek jej autorstwa. Dydaktyką zajmuje się nieprzerwanie od 2001 roku. W latach 2007-2016 wykładała w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Prowadziła też zajęcia na Uniwersytecie SWPS i Politechnice Wrocławskiej. Od 2018 roku szkoli adeptów sztuki radiowej w ramach współpracy z Akademickim Radiem LUZ. W roku 2020 przygotowywała wokalnie studentów wrocławskiej filii AST do ról w spektaklach dyplomowych. O edukacji przemawiała m. in. na TEDxWroclaw, TEDxPolitechnikaWroclawska oraz na konferencji „Szkoła przyszłości” w Sejmie RP. Współprowadzi Biuro Mówców Spice, w którym przemawia i szkoli z wystąpień publicznych.
 
Organizatorem projektu jest Fundacja Teatr Realistyczny.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Patronat medialny nad projektem objął portal e-teatr.pl.
Pomoc socjalna dla twórców i artystów z Funduszu Promocji Kultury

Pomoc socjalna dla twórców i artystów z Funduszu Promocji Kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło wsparcie w formie pomocy socjalnej dla twórców i artystów z Funduszu Promocji Kultury. Można wysłać maila, tradycyjny list lub zalogować się na e-puap i złożyć wniosek o przyznanie pomocy ze względu na odwołanie działań i aktywności kulturalnych.Należy dołączyć portfolio…

Rusza 3. edycja Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off”! Nabór trwa do 15 grudnia.

Zapraszamy do zgłaszania spektakli do trzeciej edycji Konkursu na Najlepszy Spektakl Niezależny „The Best Off”. Regulamin i karta zgłoszeniowa do pobrania tutaj: http://off-konkurs.pl/formularz-zgloszeniowy/ Nabór trwa do  15 grudnia 2019 r. W 2017 roku powstał pierwszy w historii polskiego offu ogólnopolski konkurs, który ma za zadanie…


X