Warsztaty mistrzowskie: open call dla twórców teatru offowego

Działasz w teatralnym offie i prowadzisz warsztaty teatralne? Zgłoś się do projektu #masteroffteatr. To szansa na podzielenie się swoją autorską metodą, nagranie cyklu filmów edukacyjnych w profesjonalnych warunkach i honorarium w wysokości 5000 złotych. Na wstępne koncepcje merytoryczne czekamy do 14 czerwca w tym formularzu: https://bit.ly/2XmaaQx

Open call kierujemy do twórców/twórczyń teatru offowego z całej Polski, którzy wypracowali autorską metodę prowadzenia warsztatów i mają doświadczenie w pedagogicznej pracy z młodzieżą.

Dopuszczamy szeroki wachlarz prezentowanych obszarów warsztatowych, np. świadomość ciała, emisja głosu, praca nad tekstem, praca z przedmiotem, rozwój wyobraźni, improwizacje, tworzenie etiud/scenariuszy (katalog nie jest zamknięty). Spośród zgłoszeń wybierzemy pięć osób, które nagrają w profesjonalnych warunkach cykl sześciu kilkunasto-minutowych filmów z ćwiczeniami, które młodzież będzie mogła wykonywać w domu. Zatem zadaniem twórców jest także znalezienie formuły, która zachęci młodych do aktywnego uczestniczenia w trakcie oglądania oraz umożliwi zrozumienie przebiegu i celu danego ćwiczenia.

Wyłonieni w trakcie naboru twórcy za nagranie warsztatu mistrzowskiego otrzymają honorarium w wysokości 5000 zł brutto. Materiały nagramy w miejscu zamieszkania/pracy artystów – w siedzibach ich teatrów lub w wynajętych przestrzeniach teatralnych. Honorarium realizatora technicznego oraz ewentualne koszty wynajmu sprzętu lub przestrzeni pokrywa Organizator.

ZASADY NABORU

Otwarty nabór dla twórców i twórczyń jest dwuetapowy:
I etap – przesłanie koncepcji merytorycznej autorskiego warsztatu (trwającego od półtorej do dwóch godzin). Koncepcja powinna uwzględniać:
– cel warsztatu
– opis proponowanych metod
– ramowy scenariusz jednego filmu, który potrwa ok. 15-20 min.
– biogram twórcy z wyszczególnieniem dotychczasowego doświadczenia w pracy z młodzieżą
Na złożenie koncepcji za pomocą formularza zgłoszeniowego czekamy do 14 czerwca – https://bit.ly/2XmaaQx

Oceni je komisja w składzie: Katarzyna Pągowska (twórczyni i koordynatorka projektu), Anna Sadowska (członkini zarządu Fundacji Teatr Realistyczny), Piotr Nykowski (odpowiedzialny z realizację techniczną warsztatów).
Twórcy zaproszeni do II etapu (maks. 10 osób) otrzymają możliwość wzięcia udziału w dwóch warsztatach pogłębiających ich umiejętności tworzenia edukacyjnych materiałów audiowizualnych.
II etap – przesłanie szczegółowej koncepcji merytorycznej całego warsztatu oraz pomysłu na sposób realizacji technicznej (przed złożeniem twórcy będą mogli skonsultować koncepcję z koordynatorką oraz realizatorem technicznym).

Wyniki ogłosimy 29 czerwca, a od decyzji komisji nie przysługuje odwołanie.

TERMINY


1.06 – 14.06 – I etap naboru
19 – 21.06 warsztaty dla twórców zaproszonych do II etapu
17.06 – 27.06 – II etap naboru
29.06 – ogłoszenie wyników
Lipiec – sierpień – nagranie 5 warsztatów mistrzowskich
Wrzesień – październik – kampania promocyjna

Potrzebujesz dodatkowy informacji? Napisz na realistyczny@gmail.com

Organizatorem jest Fundacja Teatr Realistyczny.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.


#masteroffteatr
IDEA


Teatry zamknięte, warsztaty przerwane – co teraz?
Teraz #masteroffteatr, dzięki któremu twórcy teatralnego offu z całej Polski nagrają swoje autorskie lekcje dla młodzieży.

Tym projektem chcemy ułatwić młodym twórcom przetrwanie tego trudnego czasu, a także zainspirować ich do rozwoju swoich umiejętności i poszukiwań artystycznych. Problem z dostępem do ciekawych warsztatów teatralnych nie dotyczy tylko czasu pandemii: – Kocham swoją grupę teatralną, ale czuję, że już więcej się tu nie nauczę – takie opinie słyszałyśmy wielokrotnie od młodzieży działającej przy ośrodkach kultury w całej Polsce. Często towarzyszyło jej pytanie o to, gdzie szukać nowych dróg rozwoju. Te rozmowy stały się dla nas inspiracją do stworzenia projektu #masteroffteatr. Dzięki niemu młodzi twórcy mają szansę na kontakt z nowymi metodami i ciekawymi artystycznymi osobowościami w zaciszu swoich domów, nawet w małych miejscowościach na peryferiach kraju.

W polskim środowisku teatru niezależnego działa wiele osób, które wypracowały nie tylko oryginalny język artystyczny, lecz także autorskie metody edukacyjne. Chcemy utrwalić część tego dorobku i dać im szansę podzielenia się próbką swojego warsztatu. Dlatego w pierwszym etapie projektu w ramach otwartego naboru wyłonimy pięć osób, które nagrają swoje warsztaty mistrzowskie, a my będziemy promować je wśród młodych grup teatralnych z całej Polski.



X