Teatr Węgajty / Węgajty


Teatr Węgajty

Węgajty, woj. warmińsko-mazurskie

adres: Węgajty 18, 11-042 Jonkowo
telefon:  (0-89) 512-92-97
mail: wioskateatralna@gmail.com
siedziba: Węgajty 18, 11-042 Jonkowo

www: http://www.teatrwegajty.art.pl
FB: https://www.facebook.com/teatr.projektterenowy/

FORMA ORGANIZACYJNA: Stowarzyszenie

ROK ZAŁOŻENIA: 1982

HISTORIA ZESPOŁU
Teatr w Węgajtach działa od r. 1982. Wtedy to jako grupa teatralna Pracowni Olsztyńskiej ustanowiliśmy swoje miejsce do pracy i życia w opuszczonym warmińskim gospodarstwie. Od r. 1986 działaliśmy jako Teatr Wiejski Węgajty, aż do roku 1996, kiedy wyodrębniła się, jako osobny zespół Schola Teatru Węgajty (od r. 2012: Schola Węgajty), my zaś zmieniliśmy nazwę na Teatr Węgajty/ projekt terenowy (od r. 2012 Teatr Węgajty).

Pierwsze nasze węgajckie spektakle, „Historie Vincenza”, Gospoda ku wiecznemu pokojowi” spotkały się z dużym zainteresowaniem w kraju i zagranicą. Recenzenci pisali o nowym, wiejskim nurcie, dostaliśmy główną nagrodę na festiwalu w Cieszynie oraz szereg interesujących zaproszeń: konferencja KBWE w Krakowie, wydarzenia i festiwale w nurcie przemian politycznych i kulturalnych Europy Środkowej i Wschodniej: Czechy, Węgry, Rosja, Ukraina. Organizowaliśmy też teatralne podróże badawcze: Macedonia, Słowacja, Białoruś, Szwajcaria.

Z czasem zaczęliśmy bardziej koncentrować się na „pracy organicznej”, na aktywności w terenie. Oznaczało to pogłębienie współpracy ze społecznością lokalną, z czego narodził się nasz lipcowy festiwal Wioska Teatralna (od r. 2003). W projekcie terenowym zajmowaliśmy się też ugruntowaniem prowadzonych od k. lat 80tych wypraw kolędniczych i alelujkowych, zrewitalizowaliśmy też miejscową tradycję Zapustów. Doprowadziło to do powstania Innej Szkoły Teatralnej, która zaczęła robić spektakle w oparciu o wyprawy.

Od roku 2008 istnieje Teatr Potrzebny jako odgałęzienie Teatru Węgajty, w przestrzeni DPSu. Mieszkańcy DPS pracują nad spektaklami wspólnie z adeptami IST, animatorami kultury, arteterapeutami.

Od roku 2010 spektakle IST („Woda 2030”), inspirowane tradycją, zwróciły się ku przyszłości, ku tematom aktualnym. Robiąc Teatr Potrzebny, spektakle IST, prace z dziećmi (w ramach Lata w Teatrze), laboratoryjne warsztaty Wioski Teatralnej nawiązujemy do społecznego nurtu naszych Pracownianych początków.

ZARZĄD:
Wacław Sobaszek
ZESPÓŁ:
Irena Anacka, Paulina Andruczyk, Zofia Bartoszewicz, Iza Giczewska, Żaneta Górecka, Emilia Hagelganz, Agnieszka Hakizimana, Jan Jendrycki, Pamela Leończyk, Henryk Kitkowski, Krystyna Polańczyk, Iwona Prusko, Tomasz Puchalski, Martin Rosie, Wiktoria Rutkowska, Erdmute Sobaszek, Wacław Sobaszek, Mariusz Szczepanek, Barbara Szpunier, Sebastian Świąder, Paulina Miu Zielińska, Katarzyna Żytomirska
SPEKTAKLE W REPERTUARZE:
Woda 2030, reż Wacław Sobaszek, premiera 2010;

 

Prolog komedii, Zofia Bartoszewicz, Erdmute Sobaszek, premiera 2010;

Ziemia B, reż. Wacław Sobaszek, premiera 2011;

Ogień, kryzys i dworzec centralny, reż. Wacław Sobaszek, premiera 2012;

Powietrze e(ks)misje, reż Wacław Sobaszek, premiera 2013;

Wielogłos, reż Wacław Sobaszek, premiera 2014;

Mniej! reż Wacław Sobaszek, premiera 2015;

Ulica krokodyli, reż Wacław Sobaszek, premiera 2015;

Różowe i żółte, Zofia Bartoszewicz, premiera: 2015.

Godzina zero, reż Wacław Sobaszek, premiera 2016;

Ubu król czyli Polacy, reż Wacław Sobaszek, premiera 2016

WAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA
1992 – Grand Prix Festiwalu „Na granicy” w Cieszynie za spektakl „Gospoda ku Wiecznemu pokojowi”, 2007 2 nagrody Polcul dla Erdmute i Wacława Sobaszków za twórczość kulturalną skierowaną na rozwój pluralizmu i demokracji Nagroda Pro Publico Bono za najlepsze dzieło obywatelskie – Festiwal Wioska Teatralna; 2011 – nagroda główna w Konkursie „Godni Naśladowania”, w kategorii „Działalność na rzecz osób starszych” za projekt „Teatr Potrzebny”


ORGANIZOWANE WYDARZENIA

Inna Szkoła Teatralna: warsztaty i wyprawy, Festiwal Wioska Teatralna, sieciowe projekty animacji lokalnej: Sztuka w obejściu, Miasto w drodze



X