Teatr Próg / Wadowice

Teatr Próg

Wadowice, woj. małopolskie

adres korespondencyjny: Teatralna 1, 34-100 Wadowice
telefon: 511999200
mail: info@grupa-prog.pl
siedziba: Teatralna 1, 34-100 Wadowice

www: http://grupa-prog.pl/
FB: www.facebook.com/grupa.prog/

FORMA ORGANIZACYJNA: Stowarzyszenie „Grupa PRÓG”

ROK ZAŁOŻENIA: 2005

HISTORIA ZESPOŁU
Teatr „PRÓG” powstał w 2005 roku w Wadowicach i jest kontynuacją i rozwinięciem pracy Grupy teatralno-happenerskiej PRÓG. Teatr stopniowo przekształcał się od grupy warsztatowej, poprzez młodzieżową grupę teatralną prowadzoną przez Bartosza Nowakowskiego, nieformalne zrzeszenie pasjonatów teatru, studencką inicjatywę teatralną, aż po niezależną organizację artystyczno-społeczno-edukacyjną posiadającą status Stowarzyszenia „Grupa PRÓG”. Od początku działalności Teatr związany jest z Wadowickim Centrum Kultury, pierwotnie jako jedna z grup zainteresowań, obecnie będąc partnerem przy licznych projektach kulturalnych.

Poza tworzeniem autorskich spektakli (również plenerowych) Teatr zajmuje się prowadzeniem warsztatów, happeningami, akcjami ulicznymi oraz działaniami artystyczno-społecznymi. Logo – Teatr PRÓG, proj. Justyna KadłubickaOd września 2010 roku, po nagraniu pierwszej płyty „Poszukiwania muzyczne: Bałkany”, zespół również koncertuje. Wśród głównych źródeł estetycznych Teatru znajdują się: teatr uliczny, teatr muzyczny, teatr dramatyczny, happening, performance art, cyrk, teatr źródeł – nie jest to jednak pełna lista, bowiem założeniem każdego z tworzonych spektakli jest poszukiwanie i eksperymentowanie z nowymi nurtami, kierunkami i formami.

Obecnie w składzie głównego zespołu znajdują się studenci i absolwenci kierunków ściśle związanych z działaniami zespołu, takich jak między innymi: aktorstwo, wiedza o teatrze, animacja kultury, performatyka, kulturoznawstwo, pedagogika, instrumentalistka, edukacja artystyczna.
Zdjęcie ze spektaklu „Sex War”, fot. Sebastian Góra

Zdjęcie ze spektaklu „Sex War” podczas Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku (2012), fot. Sebastian Góra

Teatr występował na wielu festiwalach w kraju i zagranicą, między innymi podczas Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym, Festiwalu Teatru Radia Polskiego i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie, Seminarium teatralnego „A European Theatre Adventure” (w Niemczech i na Węgrzech) czy na Międzynarodowym Festiwalu „Theatertage am See” w Niemczech. Gościnnie prezentował się również m. in. w Teatrze Witkacego w Zakopanem, Teatrze Kulturschuppen Gleis 1 w Meckenbeuren (Niemcy), Teatrze Holzhausen w Salzburgu (Austria) czy Městské Divadlo w Turnovie (Czechy).

ZARZĄD
ZESPÓŁ
SPEKTAKLE W REPERTUARZE
RECENZJE
NAGRODY
ORGANIZOWANE WYDARZENIA


X