Teatr Naumiony / Ornotowice

naumionyTeatr Naumiony

Ornontowice, woj. śląskie

adres korespondencyjny: ul. Ludwika Spyry 6a 43-196 Mikołó
telefon: 509300987
mail: naumiony@gmail.com
siedziba: ul. Zwycięstwa 26, Ornontowice

www: www.szafagra.org
FB: https://www.facebook.com/TeatrNaumiony

FORMA ORGANIZACYJNA: fundacja

ROK ZAŁOŻENIA:  2004

HISTORIA ZESPOŁU
Tradycje amatorskiego ruchu teatralnego w Ornontowicach sięgają lat 20-tych ubiegłego stulecia i to właśnie w tym nurcie zakorzeniony jest Teatr Naumiony. Obecną grupę, powstałą w 2004 roku tworzą osoby w różnym wieku, dla których teatr to pasja i którzy stanowią wielką artystyczną rodzinę. W pierwszych latach swej działalności Teatr Naumiony wystawił wiele spektakli, najczęściej tych autorstwa Albina Siekierskiego z czego najbardziej znany to „Domek z ogródkiem” Jednak prawdziwa kariera teatru rozpoczęła się w roku 2011 od premiery przedstawienia „Marika” a w kolejnych latach powstały następne spektakle: „Hebama” (2014), „Jasełka” (2014) i „Kopidoł” (2016) . Autorem dwóch pierwszych jest Dariusz Dyrda natomiast Joanna Sodzawiczny to autorka „Kopidola” i tłumaczenia „Jasełek” na gwarę śląską. Każdy tekst opowiada o historii Górnego Śląska lub w ten czy inny sposób taktuje o ludziach i tradycjach tego regionu. Grupa wykorzystuje muzykę pochodzącą z terenów Śląska. Ważną częścią pracy teatru jest przygotowanie scenografii i kostiumów zachowując przy tym wierność stylowi, konwencji ale także w sposób symboliczny traktując prawdę historyczną i obyczajową. Największą radością Teatru Naumiony jest sympatia widzów o której świadczą pełne sale i wyprzedane bilety. Teatr Naumiony działa przy Arterii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach. Grupa wspierana jest przez: Urząd Gminy Ornontowice, Fundację Szafa Gra, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Iwona Woźniak
Reżyser i prowadzącą Teatr Naumiony od 2009, której wielką pasją jest kultywowanie i zachowywanie tradycji śląskich za pomocą przedstawień teatralnych, które tworzy. Wraz z Teatrem Naumiony stworzyła spektakle „Marika”, „Hebama”, „Jasełka”, „Kopidoł”. Reżyser, manager kultury, animator, nauczyciel. Od ponad 20 lat prowadzi działania artystyczne i kulturalne. Twórca Fundacji Szafa Gra, współtwórca Śląskiego Laboratorium Pedagogiki Teatru. Prowadzi wiele grup na terenie Śląska, współpracuje ze środowiskiem polonijnym na Węgrzech, Litwie, Belgii. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Na co dzień zajmuje się działaniami związanymi z szeroko pojętą pedagogiką teatru, reżyseruje, tworzy wiele inicjatyw kulturalnych. To właśnie dzięki jej pracy Teatr Naumiony odniósł sukces czego dowodem są liczne nagrody m.in. nagroda Ministra Kultury oraz nominacja do „Złotych Masek” Województwa Śląskiego w kategorii wydarzenie teatralne 2014.

ZARZĄD
Iwona Woźniak – reżyser
Jolanta Sodzawiczny – kierownik zespołu
ZESPÓŁ
Bronisława Porembska, Jolanta Sodzawiczny, Magdalena Owczarek, Beata Kniejska, Stefan Owczarek, Józef Ignasiak, Joanna Sodzawiczny, Joanna Wiaterek, Sylwia Zajusz, Karolina Jaworska, Karolina Sosna, Patryk Skolik, Dominik Sodzawiczny, Łukasz Domin, Łukasz Gocal, Sabina Baron, Helena Chwałek, Teresa Machulik, Bartłomiej Garus
SPEKTAKLE W REPERTUARZE
Marika, reż. Iwona Woźniak 2011
Hebama, reż. Iwona Woźniak 2013
Jasełka, reż. Iwona Woźniak 2013
Kopidoł, reż. Iwona Woźniak 2016
RECENZJE
NAGRODY
Nominacja do Złotych Masek Województwa Śląskiego za spektakl Hebama
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za spektakl Marika i spektakl Kopidoł
Udział w programie Instytutu Teatralnego Teatr Polska ze spektaklem Kopidoł
Nagroda za spektakl Marika podczas Tyskich Spotkań Teatralnych
ORGANIZOWANE WYDARZENIA


X