Teatr Lalek „Zaczarowany Świat” / Toruń

Teatr Lalek „Zaczarowany Świat”zaczarowany

Toruń, woj. kujawsko-pomorskie

adres do korespondencji: Szosa Chełmińska 226B, 87-100 Toruń
mail: teatrlalekzaczarowanyswiat@gmail.com
telefon: 697 085 669, 601 816 690
siedziba: Teatr Lalek „Zaczarowany Świat”, Szosa Chełmińska 226B, 87-100 Toruń

www: http://www.teatrzaczarowanyswiat.pl/
FB: https://www.facebook.com/zaczarowanyswiattorun/

FORMA ORGANIZACYJNA: działanie przy Fundacji „Pro Theatro”

ROK ZAŁOŻENIA:  
1950

HISTORIA ZESPOŁU
Powstały w 1950 roku teatr był pomysłem Janiny Awgulowej, która od samego początku za swojego docelowego odbiorcę i partnera do rozmowy uznała dziecięcą publiczność, przede wszystkim przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Pierwsze przedstawienie odbyło się na korytarzu drewnianego baraku – pierwszej siedziby teatru w Przedszkolu nr 13. Pokazano bajkę Ewy Szelburg-Zarembiny O kuchareczce Petronelce, której cały świat w gotowaniu pomagał w reżyserii Awgulowej. Na scenie grały dzieci z przedszkola, lalki prowadzone były przez rodziców dzieci, a na widowni zasiedli… przedstawiciele władz miasta, kierowniczki przedszkoli oraz delegacje komitetów rodzicielskich toruńskich przedszkoli. W pierwszych latach teatr przygotowywał nawet siedem krótkich (około dwudziestominutowych) premier rocznie, w latach kolejnych powstawały średnio cztery nowe przedstawienia w sezonie, grane tak długo, dopóki nie zobaczyły je dzieci z wszystkich toruńskich przedszkoli. Do 1992 roku przedstawienia były bezpłatne.

W 1977 roku w teatrze pojawiła się Emilia Betlejewska, która zajęła się projektowaniem scenografii, a stopniowo także reżyserią. W 1990 roku – w jubileusz czterdziestolecia – Awgulowa oficjalnie przekazała Betlejewskiej prowadzenie teatru.

W 1992 roku na skutek wprowadzenia w Toruniu programu przekształceń niektórych przedszkoli państwowych w niepubliczne placówki oświatowe  wszyscy członkowie zespołu otrzymali wymówienia z pracy, co jednoznacznie wiązało się z rozwiązaniem teatru. Podjęto trudną decyzję o jego prywatyzacji. Obecnie działa przy Fundacji „Pro Theatro”. Lata dziewięćdziesiąte zaowocowały nowymi spektaklami wychodzącymi poza tradycyjne przedstawienia parawanowe. Aktualnie teatr stara się eliminować słowo na rzecz obrazu.

ZARZĄD
Emilia Betlejewska – dyrektorka artystyczna
Joanna Betlejewska – dyrektorka administracyjna
ZESPÓŁ

Emilia Betlejewska, Joanna Betlejewska, Karolina Augustyniak, Izabela Cieszyńska, Weronika Bolek, Zahra Mehdimaghouli, Anna Magalska – Milczarczyk, Magdalena Cynk, Katarzyna Rogalska, Dorota Gojło, Urszula Łapot, Martyna Kowalczuk

SPEKTAKLE W REPERTUARZE
Ostatnie drzewo
Tuba Dei i Anioł
Legenda o Smoku Wawelskim
Ala w Alulandii
Kaj i Gerda – Królowa Śniegu na wesoło
Maruba i lamparty
RECENZJE
NAGRODY
ORGANIZOWANE WYDARZENIA
coroczny cykl warsztatów teatralnych w ramach Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży


X