Teatr Brama / Goleniów

Teatr Brama / Goleniów

Teatr Brama

Goleniów, woj. zachodniopomorskie

adres korespondencyjny: Zielona Droga 9, 72-100 Goleniów
telefon: 730144155
mail: teatrbrama@gmail.com
siedziba: Zielona Droga 9, Goleniów

www: www.teatrbrama.org
FB: www.facebook.com/teatrbrama/

FORMA ORGANIZACYJNA: Stowarzyszenie

ROK ZAŁOŻENIA: 1996

HISTORIA ZESPOŁU
Teatr Brama działał początkowo jako koło teatralne, później teatr przy domu kultury, tworząc dziś znany w Polsce, niezależny teatr alternatywny. Założycielem Bramy jest Daniel Jacewicz, siedziba teatru znajduje się w Goleniowie, gdzie zrealizowanych zostało wiele spektakli i projektów artystycznych. Przez wiele lat funkcjonowania Bramy udało się stworzyć w Goleniowie tętniące życiem środowisko teatralne. Brama skupia dużą ilość niespokojnych i twórczych młodych ludzi, którzy swoją odmiennością nie mogą wpisać się do końca w ramy archetypów małego miasteczka. Lecz chociaż Goleniów jest miastem rodzinnym nie tylko samego Teatru ale także większości wchodzących w jej główny trzon aktorów, muzyków i przyjaciół, Brama większość czasu w roku spędzają na teatralnych podróżach po Polsce i po całym świecie.

W grudniu 2011 roku Teatr Brama otrzymał od władz Goleniowa własną siedzibę, która przynosi nowy rozdział w jego działalności.

Teatr Brama ze swoją działalnością artystyczną jest obecny w Polsce od 1996 roku. Przez ten czas w działaniach Teatru brały udział tysiące osób zaangażowanych w rozwój teatru alternatywnego w kraju, promocji teatru, działań teatralnych i edukacji artystycznej społeczności lokalnej. Promieniowanie działalności Teatru Brama daję się zauważyć poprzez powstanie nowych, znaczących juz ośrodków teatralnych w Maszewie (Teatr Krzyk) i Stepnicy (Teatr w Krzywym Zwierciadle), które realizując działania we współpracy, wywodząc się z jednego źródła, tworzą jedno z najprężniej działających miejsc o znaczącym charakterze.

Działania artystyczne Teatru Brama opierają się głównie na autorskich pomysłach, które często komentują i reagują na otaczającą aktorów rzeczywistość. Mówią oni sobie i swoim środowisku z istotnym elementem odwołania do historii i tradycji jednak bez zbędnego dydaktyzmu. W sposób naturalny Teatr Brama reaguje na otaczającą go rzeczywistość i sprawy, które są w sposób delikatny traktowane.

Brama ma za sobą około sześciuset występów w Goleniowie i różnych miastach Polski, Niemiec, Ukrainy, Grecji, Szkocji, USA, Norwegii, Łotwy oraz Peru i jest laureatem najważniejszych polskich festiwali teatru alternatywnego,m.in: Łódzkich Spotkań Teatralnych (2003 i 2008) Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Studenckich w Teatrze STU w Krakowie (2001 i 2002), Barbórkowych Spotkaniań Teatralnych w Dąbrowie Górniczej, Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. W 2009 roku Brama zajęła II miejsce w konkursie Dolina Kreatywna organizowanym przez Telewizję Polską. BRAMA gościła również m.in. na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, Kontrapunkcie w Szczecinie, Zero Budget Festival we Wrocławiu, Malcie w Poznaniu, Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie i Gardzienicach, Reminescensjach w Krakowie, podczas Spotkań Młodego Teatru OKNO w Szczecinie oraz festiwalu Yuyaykunaypac Arte y Memoria w Villa el Salvador w Peru. Teatr Brama prezentował także swoje spektakle w takich miejscach jak Teatr Ósmego Dnia, Studium Teatralne, Instytut Grotowskiego, OPT Gardzienice, Scena Off de Bicz czy Teatr Kana.

ZARZĄD
Daniel Jacewicz
ZESPÓŁ
Jenny Crissey, Anastasja Miedviedieva, Patryk Bednarski, Oleg Nesterov, Aleksandra Ślusarczyk, Jacek Gałkiewicz, Piotr Śnieguła, ALeksandra Staniu, Julia Kwietniak, Tomasz Kwietniak, Aleksander Kwietniak, Adam Rosiński, Wojciech Rosiński, Adrianna Bar, Piotr Siwek, Paweł Niczewski, Karolina Palica, Oliwier Kózka, Daniel Jacewicz
SPEKTAKLE W REPERTUARZE
Fakeryzm
, reż. Daniel Jacewicz, 2015
Parada, reż. Daniel Jacewicz, 2016
Ćwiczenia w rozpaczy, reż. Dariusz Skibiński, 2016
Vova, reż. Nastia Medviedieva, 2015
Sen Marudy, reż. zbiorowa, 2015
Uczucie w dźwięku, reż. Daniel Jacewicz, 2009
Poczekalnia, reż. Daniel Jacewicz, 2014
Zabawa, reż. Daniel Jacewicz, 2001
RECENZJE
NAGRODY
Główne nagrody min. Łódzkie Spotkania Teatralne, OFTEN Ostrów Wielkopolski, Słodkobłękity w Zgierzu, Windowisko w Gdańsku, Dolina Kreatywna TVP 2, Alchemia Teatru w Krakowie.
ORGANIZOWANE WYDARZENIA
Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT
Akademia Teatru Alternatywnego
Zachodniopomorska Offensywa Teatralna
Festiwal Młodości Teatralnej ŁAKNIENIA
Wiejski Festiwal Sztuki w Strzelewie
EKDUS w ramach programu Bardzo Młoda Kultura
CARAVAN NEXTX