Matej Matejka / Wrocław

Matej Matejka / Wrocław

Matej Matejka

Wrocław, woj. dolnośląskie

adres korespondencyjny: Wietrzna 16/4, 53-024, Wrocław
telefon: 695742559
mail: kamatej@gmail.com
siedziba: Instytut J. Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, 50-101, Wrocław

www: www.teatrzar.art.pl, www.studiomatejka.com
FB: www.facebook.com/studiomatejka/

FORMA ORGANIZACYJNA: artysta / freelancer

ROK ZAŁOŻENIA: 2001

BIOGRAM
Urodzony w Bratysławie, na Słowacji.  Reżyser, aktor, pedagog, lider i założyciel Studio Matejka, od 2004 roku zamieszkuję w Polsce, we Wrocławiu.

Studiował aktorstwo w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie (Słowacja), W latach 2001/03 studiowal aktorstwo na Uniwersytecie JAMU w Brnie (Czechy), i w 2011/12 Teorje i Historie Teatru, Filmu a Medii na Uniwersytecie Palackiego w Olomouci (Czechy), studia zostawil niezakończone.

W latach 2001–2006 był aktorem i współzałożycielem praskiego studia teatralnego Farma v jeskyni, grając w spektaklach: Sonety ciemnej miłości, Podróż na stację oraz wielokrotnie nagradzany spektakl Sclavi/Pieśń Emigranta (Total Theatre Award, Fringe First, Herald Angel, Alfred Radok Award, Golden Laurel Wreath).

Od roku 2005 zamieszkuje w Polsce, współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, jest również aktorem w Teatrze ZAR, występuje w spektaklach: Tryptyk Ewangelie Dzieciństwa (w 2010 roku tryptyk został uhonorowany Wrocławską Nagrodą Teatralną); Anhelli.Wołanie oraz Cesarske cięcie. Próby o samobójstwie
(nagrodzonym Herald Angel i Total Theatre Award na festiwalu w Edynburgu w 2012 roku).

Od 2010 roku prowadzi Studio Matejka działające przy częściowym wsparciu Instytutu Grotowskiego.

W latach 2012 i 2014 wyreżyserował krótkometrażowe filmy: – Pearadise; Life While You Wait; Twenty Second Street, Juste comme ça; The Desire; The Mess oraz Conflicts of Apathy (NU-Festiwal – nagroda za najlepszy czesko-słowacky taneczny film 2014 roku). Film Pearadise zdobył główną nagrodę w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film zagraniczny” na Los Angeles International Underground Film Festival 2012.
W latach 2012-2016 wyreżyserował spektakle : “The Echoes Off The Walls Underground Are Louder Than Your Footsteps Above Me” (wraz z Yurim Kordonskym);The Woman Decomposed Gemy Galiany; Charmolypi Alexandry Kazazou; Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań (Awkward Happiness or Everything I don’t Remember About Meeting You); Harmonia Przeciwstawień – Polska (projekt site-specific); Sieć oraz spektakl BOI (NoD w Pradze)

Jako pedagog stworzyl i prowadzi serie warsztatów “Contradictions”; “Zmienna droga do działania” i “Taniec Podobieństw” dla aktorów i tancerzy.

W swojej pracy poszukuje „istoty komunikacji” performera, w której taniec i teatr są równoprawnymi nośnikami aktorskiej ekspresji.

SPEKTAKLE W REPERTUARZE
Tryptyk Ewangelie Dzieciństwa, Teatr ZAR, reż. Jarosław Fret, 2009
RECENZJE


X