październik, 2021

17paź18:0020:00ŁÓDŹ:PREMIERA: "Żebyś przeżyła Wojnę" - premiera spektaklu w Centrum Dialogu

Więcej

Szczegóły wydarzenia

„Żebyś przeżyła Wojnę”
Scenariusz, reżyseria, obsada: Anna Rakowska i Karolina Zajdel
Muzyka na żywo: Karolina Brożek
Projekcje: Jakub Rakowski, Karolina Zajdel
Plakat i opracowanie graficzne: Mateusz Mirowski
Konsultacje merytoryczne: Ewa Wiatr (Centrum Badań Żydowskich UŁ), Joanna Podolska (Centrum Dialogu im. M. Edelmana), Anna Łagodzińska-Pietras (Muzeum Miasta Łodzi)
Spektakl dla młodzieży i dorosłych.
WSTĘP WOLNY
„Dlaczego Ty właściwie mieszkasz na tych Bałutach?” – to pytanie od którego wszystko się zaczęło na początku 2021 roku. Potem powstały kolejne: jak to było mieszkać w Łodzi przedwojennej i przeprowadzać się do getta? Jak to było dorastać w getcie? Pobierać się i rozwodzić w getcie? Rodzić dzieci, a potem oddawać je na śmierć? Umierać z głodu? Żyć w getcie? Przeżyć i być ocalałym? Co się ludziom w getcie śniło? A co się śni nam? O czym wszyscy marzymy? Co nas łączy?
Bohaterki spektaklu, dwie współczesne kobiety, szukają odpowiedzi na te pytania i znajdują je w dziennikach Rywki Lipszyc i Irene Hauser, pamiętniku Toli, liściku pani Frydman oraz we wspomnieniach Haliny Elczewskiej, Zofii Lubińskiej-Rosset, Heleny Wolskiej, Miry Krum-Ledowskiej, Leona Weintrauba. Odpowiedzi szukają też w sobie. Snują przed widzem intymne opowieści o getcie w okupowanej Łodzi, o nas dziś… i o tym, że to nie są dwa różne światy.
Spektakl „Żebyś przeżyła Wojnę” bazuje na prawdziwych wspomnieniach i rozmowach z czasów II wojny światowej i współczesnych, dlatego duże fragmenty spektaklu można oznaczyć jako dokumentalne. Jest to próba uchwycenia istoty człowieczeństwa zarówno w kontekście ograniczeń wojny jak i dzisiejszej wolności.
Premiera odbywa się w Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi w ramach obchodów 80. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do getta w Litzmannstadt: https://www.centrumdialogu.com/80-rocznica-deportacji…
Spektakl powstaje w ramach Stypendium Prezydent Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury oraz w ramach kursu Teatr na Faktach w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu; we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi, Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Czas

(Niedziela) 18:00 - 20:00

Lokalizacja

Łódź

X