czerwiec, 2021

25czer(czer 25)17:0027(czer 27)22:00Wrocław// Paragraf/Artykuł. Festiwal „Teatru na faktach” Event Tagsfestiwal,paragraf/artykuł,teatr na faktach,wrocław

Więcej

Szczegóły wydarzenia

Paragraf/Artykuł
Festiwal „Teatru na faktach”
Bilety są dostępne na 👉 bilety.grotowski-institute.pl. Więcej informacji poniżej.
Idea
Zestawienie dwóch słów – paragraf i artykuł – oraz oddzielenie ich niepozorną kreską kryje w sobie proste, ale jakże aktualne pytanie. Czy każdej ze swobód obywatelskich odpowiada stosowny zapis w kodeksie karnym? Paragrafy o różnych numerach i w różnych konfiguracjach zdają się coraz częściej towarzyszyć społecznej aktywności i manifestacjom w celu zachowania ładu publicznego. Artykuły Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, gwarantujące polskim obywatelkom i obywatelom szereg niezbywalnych i podstawowych praw, coraz częściej wydają się ulegać zawieszeniu. Znajdujemy się w przejściowym dla Polski momencie, który nasz festiwal stara się udokumentować i skomentować – a także zachęcić do dyskusji. „Teatr na faktach”, projekt od trzech lat realizowany w Instytucie Grotowskiego, używa języka dokumentalnego, by tworzyć spektakle i wydarzenia poruszające tematy społecznie aktualne i ważne.
Jaka jest Polska w 2021 roku i zamieszkujący ją ludzie? Na pewno różnorodna, niedająca się łatwo zdefiniować. Cytując kartografów z przeszłości, przebywamy obecnie na „ziemi nieznanej”, gdzie wiele problemów społecznych nie egzystuje w świadomości Polek i Polaków. Jak potoczyły się losy tzw. pokolenia transformacji? Co się dzieje ze strajkującymi kobietami? Jak pandemia wpłynęła na życie Głuchych? Co tak naprawdę oznaczają strefy wolne od LGBT? Dlaczego w polskich rodzinach milczy się o przemocy? Czy wiemy, co się dzieje, gdy młode matki ronią po raz pierwszy, drugi, dziewiąty? Jak wygląda życie osób bezdomnych w Polsce? Takich pytań jest znacznie więcej. W trakcie festiwalu „Teatru na faktach” organizowanego przez Instytut Grotowskiego opowiadamy o świecie widzianym oczami naszych bohaterek i bohaterów, ludzi żyjących dosłownie za oknem. Nie szukamy łatwych odpowiedzi – za dokumentalnymi scenariuszami kryją się setki godzin poszukiwań i rozmów. Każda historia, zdarzenie, postać na naszym festiwalu jest prawdziwa.
Dwanaście spektakli, w tym dwie premiery, osiem dyskusji wokół przestrzegania i łamania podstawowych praw obywatelskich, piętnaście czytań performatywnych – to swoisty teatralny raport o stanie naszego kraju. Specjalne miejsce w programie festiwalu poświęcamy także naszemu najbliższemu sąsiadowi – Białorusi. Chcemy pokazać, że białoruska rewolucja to dziesiątki ludzkich tragedii, wyborów i – jak to zwykle bywa w życiu – paradoksów. „Białoruś. Cela” będzie pierwszą prezentacją scenariusza dokumentalnego opartego na historiach zebranych po zeszłorocznych wydarzeniach. Można powiedzieć, że wybraliśmy opowieści najdotkliwsze, najbardziej intymne, lecz niekoniecznie najgłośniejsze. Jest dla nas szczególnie ważne, by polska publiczność poznała losy naszych wschodnich sąsiadów z pierwszej ręki. Przy tworzeniu scenariusza współpracowaliśmy z migrantami z Białorusi, a także dotarliśmy do relacji więźniów i uchodźców politycznych.
Kuratorzy: Krzysztof Kopka, Jakub Tabisz
Do pobrania:
Kilka słów od kuratorów: https://bit.ly/3fjlnKD
Materiały prasowe: https://bit.ly/3fjYM0k
Program
— Program festiwalu, podobnie jak Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku, zbudowany jest z artykułów, opisujących obywatelskie prawa i obowiązki. Na każdy „artykuł” składają się połączone tematycznie:
• Dyskusje o prawach obywatelskich i ich łamaniu, zebrane wokół tematów ujętych w artykuły, w których udział wezmą zaproszeni eksperci, aktywiści, bohaterowie spektakli oraz publiczność.
• Czytania performatywne, będące efektami kursów teatru dokumentalnego w ramach „Teatru na faktach” oraz zapowiedziami nowo powstających spektakli.
• Spektakle – najmocniejsze produkcje „Teatru na faktach”. Twórcy starają się poruszyć najważniejsze tematy z artykułów Konstytucji, które podejmowane będą także podczas dyskusji.
— Festiwal online. W programie online znajdą się transmisje dyskusji i czytań performatywnych, a także rejestracje dodatkowych materiałów, takich jak wywiady z bohaterami opowieści i ekspertami czy krótkie filmy dokumentalne powiązane z tematami poruszanymi w scenariuszach i dyskusjach. Wszystkie wydarzenia będą dostępne za darmo na Facebooku i YouTubie Instytutu Grotowskiego.
Kuratorzy: Krzysztof Kopka, Jakub Tabisz
Produkcja: Dominika Nestorowska, Piotr Adamczyk, Aleksandra Chojenta
Dostępność: Grzegorz Grecas, Jan Szlempo
Aranżacja i logistyka: Beata Wrońska, Klaudia Siatkowska, Katarzyna Ilich, Aleksandra Chojenta, Jan Szlempo
Program online: Jarosław Siejkowski, Jakub Tabisz
Fundraiserzy: Piotr Adamczyk, Beata Wrońska
Koordynacja dyskusji: Magdalena Mądra
Bilety i zaproszenia: Katarzyna Ilich
Promocja, strona internetowa: Katarzyna Lemańska, Katarzyna Spychała, Tomasz Raczkowski, Marta Jeżak, Justyna Pałosz (staż)
Identyfikacja graficzna: Barbara Kaczmarek
Staramy się zapewnić dostęp do kultury dla Głuchych, osób niewidomych i niedowidzących oraz osób z niepełnosprawnością ruchową. Na wybranych spektaklach będą wykorzystane audiodeskrypcja i tłumaczenie cieniowe na PJM (dotychczas prawie niestosowane w Polsce).
Od kiedy trwa sprzedaż biletów?
— Sprzedaż biletów na „Artykuły” rozpoczyna się we wtorek 25 maja od godziny 14:00 i trwa do 14 czerwca lub do wyczerpania puli biletów.
— Sprzedaż biletów na pojedyncze spektakle trwa od 7 czerwca od godziny 12:00 do wyczerpania puli biletów.
Jakie rodzaje biletów można kupić?
Można kupić dwa rodzaje biletów:
— na bloki wydarzeń, czyli „Artykuły” i „Blok premier”. W cenie pojedynczego „Artykułu” są spektakle, czytania performatywne i dyskusje. W blokach ujęte są wybrane terminy spektakli. Nie ma możliwości zakupu pojedynczych biletów na dyskusje i czytania,
— na pojedyncze spektakle.
W jaki sposób można kupić bilet?
Bilety można kupić:
— online za pośrednictwem strony internetowej Instytutu im. Jerzego Grotowskiego: www.bilety.grotowski-institute.pl,
— stacjonarnie w Sekretariacie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27) godzinę przed wydarzeniem odbywającym się w Sali Teatru Laboratorium lub we foyer Piekarni (ul. Księcia Witolda 62–70) godzinę przed wydarzeniem realizowanym w tej przestrzeni.
Ile kosztują bilety?
— Bilety na bloki wydarzeń:
„Artykuł” (pojedynczy blok, w który wchodzą spektakle, czytania performatywne i dyskusje): normalny 40 PLN / ulgowy 30 PLN
„Blok premier” (łączony bilet na spektakle „Eski” i „Matki wyklęte”): normalny 40 PLN / ulgowy 30 PLN
— Bilety na pojedynczy spektakl: normalny 30 PLN / ulgowy 20PLN
Takie same ceny obowiązują na pojedyncze spektakle premierowe.
Oświadczenie o stanie zdrowia
Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.
Spóźnieni widzowie
Organizatorzy Festiwalu mają prawo odmówić wejścia na wydarzenie osobie spóźnionej. Jeżeli będzie taka możliwość, widz zostanie wpuszczony na wydarzenie w pierwszym dogodnym momencie. Decyzję w tej sprawie podejmuje osoba odpowiedzialna za opiekę nad widownią podczas danego wydarzenia.
Osobom spóźnionym, niewpuszczonym na widownię nie przysługuje zwrot pieniędzy za bilety.
Kontakt
sekretariat@grotowski-institute.pl
tel. 71 34 45 320
Regulamin sprzedaży biletów
Więcej informacji o nabywaniu biletów za pośrednictwem strony internetowej Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w Regulaminie.
Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Wydarzenie w ramach „Teatru na faktach”
Wydarzenie pod honorowym patronatem Biura Rzecznika Praw Obywatelskich
Szczegóły na:
https://bit.ly/3yI9Nk2
//oficjalny opis organizatorów wydarzenia

Czas

25 (Piątek) 17:00 - 27 (Niedziela) 22:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X