Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza / Poznań

Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza / Poznań

scena-robocza-logoCentrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza

Poznań, woj. wielkopolskie

adres korespondencyjny: ul. Grunwaldzka 22, 60-785 Poznań
telefon: 618671785
mail: biuro@scenarobocza.pl
siedziba: ul. Grunwaldzka 22, 60-785 Poznań

www: scenarobocza.pl
FB: www.facebook.com/ScenaRobocza/

FORMA ORGANIZACYJNA: Stowarzyszenie Teatr Strefa Ciszy

ROK ZAŁOŻENIA: 2012

HISTORIA ZESPOŁU
Pomysł powołania Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA zrodził się w październiku 2009 roku, kiedy jako Teatr Strefa Ciszy stanęliśmy wobec konieczności opuszczenia dotychczas zajmowanego lokalu. Stało się to dla nas impulsem do zastanowienia się nad sytuacją pozostałych grup teatru niezależnego, które ze względu na liczne bariery organizacyjne, techniczne i ekonomiczne często nie mają szans, by tworzyć i rozwijać się samodzielnie. Choć zdajemy sobie sprawę, że SCENA ROBOCZA nie rozwiąże wszystkich trudności związanych z funkcjonowaniem kilkudziesięciu formacji, to jednak wiemy, że wielu z nich możemy dać szansę i warunki do twórczej pracy.

SCENA ROBOCZA to projekt artystyczny, który od września 2012 roku podejmuje próbę usystematyzowania zjawiska teatru poszukującego poprzez stworzenie regularnej sceny teatrów niezależnych. Dzięki współpracy z wieloma zespołami i artystami wyprodukowaliśmy 15 spektakli teatralnych, które weszły w skład stałego repertuaru prezentowanego w ramach projektu. Próbując zakreślić jak najszerszy obraz zjawiska jakim jest teatr niezależny, systematycznie wzbogacamy program spektaklami gościnnymi z kraju i z zagranicy. Poza prezentacją uznanych formacji chcemy dawać szansę również młodym twórcom, dlatego też w 2014 roku, po raz pierwszy, zorganizowaliśmy otwarty konkurs rezydencyjny „Nowa Generacja”. W tym samym roku położyliśmy mocny nacisk na rozwój działalności edukacyjnej, realizując pierwszy etap 3-letniego programu – „Wiem co mówię”, którego kolejne edycje noszą nazwy: „Wiem co piszę” (2015) i „Wiem, co robię” (2016). Program jest adresowany do młodzieży ponadgimnazjalnej. Ponadto we współpracy z Wydawnictwem WNS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wydaliśmy w roku 2014 książkę autorstwa Magdaleny Grendy pt. „Mistrzowie drugiego planu. Poznański teatr alternatywny po 1989 roku”. W następnym roku przy wsparciu Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego powstał „Raport o działaności poznańskich teatrów niezależnych” w sezonie 2014/2015. Raport został przygotowany przez zespół badaczek i badaczy skupionych wokół Zakładu Performatyki w Instytucie Kulturoznawstwa UAM pod kierownictwem prof. dr hab. Juliusza Tyszki. W tym roku również stajemy przed kolejnym wyzwaniem wydawniczym, a jego efekt poznacie już w grudniu.

Ten rok zaczynamy od długo wyczekiwanej przeprowadzki do budynku byłego kina Olimpia. Na 4 piętrze mamy do dyspozycji 2 duże sale (205m2 i 150m2) wraz z przyległymi pomieszczeniami technicznymi i administracyjnymi. Całość stanowi idealne warunki do pracy. Mamy wielką motywację, by nasze 4 piętro przekształcić w całoroczny ośrodek rezydencyjny z prawdziwego zdarzenia. Przed nami prace adaptacyjne jak i te zmierzające do profesjonalnego wyposażenia sal, pokoi gościnnych, biur i pomieszczeń technicznych. Dzięki zaangażowaniu władz miejskich w znacznej mierze nasze plany mogą zostać zrealizowane. Reszta pozostaje w naszych rękach. To ogromne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu poznańskich instytucji. Liczymy również na udział donatorów i wsparcie naszych sympatyków.

Na rok 2016. zaplanowaliśmy 8 premier, 4 w ramach rezydencji, w tym jedna w ramach otwartego konkursu „Nowa Generacja”. Kolejne 2 premiery odbędą się w ramach cyklu edukacyjnego „Wiem, co robię” i będą udziałem poznańskich licealistów. Pozostałe zrealizuje nasz stały rezydent Lech Raczak pod szyldem Orbis Tertius. W okresie wakacyjnym zamierzamy przedsięwziąć cykl działań animujących najbliższe sąsiedztwo oraz przyległy skwer, nie zabraknie również współpracującego z nami od lat Domu Tańca. Realizując w tym roku około 100 wydarzeń liczymy na to, że nasza oferta spodoba się naszym stałym bywalcom oraz trafi do tych, którzy Sceny Roboczej jeszcze nie poznali.

ZARZĄD
Adam Ziajski
ZESPÓŁ
Alicja Piotrowska – producent
Aleksandra Kołodziej – koordynatorka
Karolina Wajman – koordynatorka
Łukasz Kaźmierczak – kierownik techniczny
SPEKTAKLE W REPERTUARZE
Atman/Jakimiak/Kaliski/Polak/Szwed – Róża, 2016
Teatr Fuzja – Szkłem i dymem pisane, reż. Tomasz Rozmianiec, 2016
Teatr Biuro Podróży – Wot takaja żyzń, reż. Paweł Szkotak, 2015
Ewa Obrębowska-Piasecka – Wklęsły, 2015
Teatr Cinema – Haert Break Hotel – reż. Zbigniew Szumski, 2015
Laura Leish – Antywestern – reż. Ewa Kaczmarek, 2014
Kochanowski/Bzdyl – Baśnie z mchu i liszaja, 2014
Janusz Stolarski – Hiob, mój przyjaciel, 2013
Teatr Rodzinny Nomadów Kultury – Zegar bije, reż. Dariusz Skibiński, 2012
Circus Ferus – Tragedia w lumpeksie – reż. Elsner/Kapral/Pawełska, 2012
RECENZJE
NAGRODY
ORGANIZOWANE WYDARZENIA
„Kraina Olimpia” Skwer Sąsiedzki
„Nowa Generacja” otwarty konkurs rezydencyjny


X