Teatr – sztuka społeczna: konferencja

Teatr nazywamy tu sztuką społeczną nie tylko dlatego, że jego istotą jest spotkanie, lecz także dlatego, że jako sztuka może realizować swój krytyczny potencjał przez realne działanie ciążące ku zmianie społecznej i poprawie sytuacji marginalizowanych grup. Niezależni twórcy i pedagodzy teatru wielokrotnie udowodnili, że mają odwagę i umiejętności niezbędne do pracy w przestrzeniach zarazem bardzo trudnych i ważnych. Sięgając po teatr, przeciwstawiają się wykluczeniom społecznym i przejawom dyskryminacji.

Takich zaangażowanych w problemy społeczne artystów i artystek potrzeba znacznie więcej. Stąd kurs, w ramach którego eksperci i ekspertki z doświadczeniem na tym polu spotkali się z twórcami i pedagogami teatru, którzy chcą podjąć się nowych wyzwań. Uczestnicy kursu nie tylko otrzymali konkretne narzędzia do takiej pracy, lecz także poznali jej realia z pierwszej ręki. Wypróbowali też nabyte umiejętności w praktyce.

Właśnie tym doświadczeniem podzielą się z uczestnikami konferencji podczas performatywnego pokazu online w sobotę 5 grudnia 2020 roku. Pokaz poprzedzą panele dyskusyjne, również w formie online w dniu wydarzenia.

Panele dyskusyjne:

11:00-12:30
Higiena pracy teatralnej – dobre praktyki podczas procesów grupowych
oraz równolegle:
Proces czy efekt? – o dylematach w pracy artystycznej z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym

12:45-14:15
Jak pracować z przyjaciółmi – sposoby na utrzymanie dyscypliny i higieny pracy w grupach bliskich sobie ludzi
oraz równolegle:
Jak przekonać tych, bez których nic nie zrobimy – uczestników i instytucje

Zapisy na panele dyskusyjne rozpoczną w dniu 4 listopada 2020 na niniejszej stronie i potrwają do czasu zapełnienia miejsc (10 miejsc w każdym panelu). Rozmowy będą odbywać się na platformie Zoom.

Performatywna opowieść o teatrze społecznym w wykonaniu absolwentów kursu.

17:00-18:30
Streaming na żywo na stronie Teatru Realistycznego na Facebooku.

 Organizator:

Partnerzy:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Patronat medialny:

off-teatr.pl


X