Teatr – sztuka społeczna: konferencja

KURS „TEATR – SZTUKA SPOŁECZNA”

Teatr nazywamy sztuką społeczną nie tylko dlatego, że jego istotą jest spotkanie, lecz także dlatego, że jako sztuka może realizować swój potencjał krytyczny przez realne działanie ciążące ku zmianie społecznej i poprawie sytuacji grup marginalizowanych. Niezależni twórcy i pedagodzy teatru wielokrotnie udowodnili, że mają odwagę i niezbędne umiejętności do pracy w przestrzeniach zarazem bardzo trudnych i ważnych. Sięgając po teatr, przeciwstawiają się wykluczeniom społecznym i przejawom dyskryminacji.
 
Takich zaangażowanych w problemy społeczne artystów i artystek potrzeba znacznie więcej. Stąd dziewięciomiesięczny kurs „Teatr – sztuka społeczna”, w ramach którego eksperci i ekspertki z doświadczeniem w tym polu spotkali się z twórcami i pedagogami teatru. Uczestnicy kursu nie tylko otrzymali konkretne narzędzia do pracy, lecz także poznali jej realia z pierwszej ręki. Wypróbowali też nabyte umiejętności w praktyce.
 

PANELE DYSKUSYJNE I POKAZ

Planowana konferencja będzie przestrzenią wymiany doświadczeń dla animatorów, pedagogów teatru oraz artystów zaangażowanych społecznie, których frapują pytania o higienę pracy, działania z przyjaciółmi, różnice między procesem a efektem w sztukach społecznych oraz sposoby na przekonanie do siebie instytucji i uczestników jeszcze przed rozpoczęciem działań. Tematy paneli dyskusyjnych zaproponowali uczestnicy kursu, którzy jednocześnie będą moderować dyskusje.
 
Kurs „Teatr – sztuka społeczna” obejmował nie tylko warsztaty eksperckie, lecz także zajęcia praktyczne, w ramach których uczestnicy zainicjowali własne procesy z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Po zakończeniu paneli dyskusyjnych podzielą się oni swoimi doświadczeniami i refleksjami w formie pokazu performatywnego, który będzie można obejrzeć w relacji na żywo na profilu Teatru Realistycznego na Facebooku.

 

PROGRAM

5 grudnia, w godz. 11.00-12.30 na platformie ZOOM

Higiena pracy teatralnej – dobre praktyki podczas procesów grupowych I dyskusja online

 
Struktura spotkania będzie opierać się na moderowanej dyskusji i wymianie doświadczeń.
Celem panelu oraz podsumowaniem spotkania będzie również stworzenie “Narzędziownika Dobrych Praktyk” – zbierającego nasze pomysły i inspiracje, służące pracy pedagogicznej.
Dwa główne obszary tematyczne, które chcemy poruszyć to:

HIGIENA GRUPY – dobre rytuały
HIGIENA OSOBISTA – granice własne

Czym jest higiena pracy?
Jak wytwarzać relacje, które są bezpieczne dla uczestników i prowadzącego?
Jak stworzyć regulamin współpracy? Co powinno się w nim znaleźć?
Jak zorganizować dobrą przestrzeń do rozmowy o wspólnym procesie oraz indywidualnych emocjach?
Jakie są dobre praktyki w ramach funkcjonowania grupy?
Czy da się mądrze wkurzyć?

Prowadzący: Kamil Malecki, Joanna Rozkosz, Lena Witkowska
 

5 grudnia, w godz. 11.00-12.30 na platformie ZOOM

Proces czy efekt? – o dylematach w pracy artystycznej z  grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym I dyskusja online

 
 
Proces czy efekt? – o dylematach w pracy artystycznej z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Sztuka społeczna jest zorientowana przede wszystkim na zmianę społeczną. Jej głównym celem jest szeroki zróżnicowany oddolny udział obywateli w definiowaniu i tworzeniu sztuki. Czy zatem efekt jest konieczny? Czy zmiana społeczna może się odbyć bez efektu? Jeżeli nie, to na ile istotna jest jego jakość? Jak podążać do efektu w zgodzie z samym sobą, jednocześnie pozostając otwartym na potrzeby uczestników? A może sam proces jest efektem?

Na te wszystkie nurtujące pytanie będziemy wspólnie poszukiwać odpowiedzi w czasie naszego spotkania.

Prowadzące: Natalia Ługiewicz, Karolina Rosocka, Domela Grenda
 

5 grudnia, w godz. 12.45-14.15 na platformie ZOOM

Jak przekonać tych, bez których nic nie zrobimy – uczestników i instytucje? I dyskusja online

 
 
Jak zacząć współpracę z instytucjami? Co zrobić, żeby wzbudzić zaufanie, jak nawiązać relację i jak opowiadać o swoich pomysłach?
Zapraszamy do warsztatowej wymiany myśli i doświadczeń dotyczących realizacji projektów wspólnie z instytucjami. Przyjrzymy się wyżej wymienionym tematom oraz poświęcimy uwagę zagadnieniom takim jak charyzma, pierwsze wrażenie, przedstawianie swoich kompetencji, opowiadanie o tym, czego chcemy się podjąć.

Prowadzący: Marta Wiśniewska, Mateusz Przygodziński, Patryk Ziernicki
 

5 grudnia, w godz. 12.45-14.15 na platformie ZOOM

Jak pracować z przyjaciółmi – sposoby na utrzymanie dyscypliny i higieny pracy w grupach bliskich sobie ludzi I dyskusja online

 
 
W teatrze offowym często pracujemy ze znajomymi lub przyjaciółmi. Ma to swoje dobre strony – luźna atmosfera na próbach, wsparcie podczas pracy twórczej. Możemy robić to, co kochamy z ludźmi, których lubimy.
Niestety praca w gronie przyjaciół może też być uciążliwa. Trudniej jest wyrażać krytykę czy utrzymać dyscyplinę i profesjonalizm spotkań. Zdarza się, że cierpią na tym nasze projekty. Jak sobie z tym radzić? Jak zachować zalety pracy z najbliższymi, jednocześnie unikając błędów i tworzenia toksycznej atmosfery? Czy da się w takim układzie rozdzielić pracę od życia prywatnego? I czy tego właśnie potrzebujemy?
W trakcie dyskusji podzielimy się swoimi doświadczeniami i spróbujemy wypracować zbiór dobrych praktyk, które byłyby odpowiedzią na te pytania.

Prowadzące: Karolina Biedroń, Joanna Olejniczak

Zapisy na panele dyskusyjne rozpoczną w dniu 4 listopada 2020 na niniejszej stronie i potrwają do czasu zapełnienia miejsc (10 miejsc w każdym panelu). Rozmowy będą odbywać się na platformie Zoom.

5 grudnia, w godz. 17:00-18:30 na Facebooku Teatru Realistycznego

Performatywna opowieść o teatrze społecznym w wykonaniu absolwentów kursu – streaming na żywo.

 



Organizator:

Partnerzy:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Patronat medialny:

off-teatr.pl


X