Teatr PAPAHEMA / Białystok

Teatr PAPAHEMA

Białystok, woj. podlaskie

adres: ul. Łódzka 31/49, 42-200 Częstochowa
telefon:  660-428-164 / 600-312-263
mail: grupa.papahema@gmail.com
siedziba: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Polonia w Warszawie, Teatr Powszechny im. Z. Hübnera w Warszawie, Teatr Miejski w Gliwicach

www:
FB: www.facebook.com/TeatrPAPAHEMA

FORMA ORGANIZACYJNA: fundacja

ROK ZAŁOŻENIA: 2014

HISTORIA ZESPOŁU

Teatr PAPAHEMA to grupa absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku.
Łączy ich wspólne poczucie humoru i gust. Marzą o robieniu teatru dowcipnego, a zarazem mądrego i wysmakowanego estetycznie. Interesuje ich łączenie środków teatru formy z teatrem aktorskim, a także konfrontowanie klasycznej literatury ze współczesną wrażliwością.
Planowali założyć swój teatr już w pierwszych latach studiów, jednak ostateczną decyzję o zawiązaniu grupy sprowokował konkurs dla młodych twórców „Montownia BIS”, w ramach którego, pod czujnym okiem aktorów Montowni, powstał spektakl pt. „Molière. Z urojenia” na podstawie dramatu Michaiła Bułhakowa. Twórcom Teatru udało się do tej pory zrealizować sześć kolejnych przedstawień: „Moral insanity. Tragedię ludzi głupich” na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej (od stycznia stycznia 2015 roku na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku), „Macbetta” Eugène Ionesco, (od czerwca 2015 roku w repertuarze Teatru Dramatycznego w Białymstoku), „Calineczkę dla dorosłych” (efekt współpracy z Teatrem Montownia – z powodzeniem prezentowana na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie), „Alicję po drugiej stronie lustra” w reż. Przemysława Jaszczaka (od maja 2016 roku w repertuarze Teatru Polonia w Warszawie), „Poskromienie złośnicy” Williama Szekspira (premiera spektaklu miała miejsce w ramach Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar 2016, od stycznia 2017 w repertuarze białostockiej Opery i Filharmonii Podlaskiej), „Niezwykły lot Pilota Pirxa” w reżyserii Jerzego Machowskiego (od lutego 2017 na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach) oraz „WOJNĘ. Trzęsienie rodziny” w reżyserii Przemysława Jaszczaka (performans).
Twórcy mieli przyjemność prezentować swoje przedstawienia podczas licznych międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali, m.in.: 20. i 21. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, Letniego Przeglądu Teatru Dramatycznego w Warszawie, XXXVIII Krośnieńskich Spotkań Teatralnych.

ZARZĄD:
Mateusz Trzmiel – Prezes Zarządu Fundacji
ZESPÓŁ:
Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel, aktorzy współpracujący: Magdalena Dąbrowska, Małgorzata Patryn-Gurłacz, Katarzyna Pietruska, Małgorzata Rytel, Przemysław Bollin, Filip Gurłacz, Łukasz Kucharzewski, Patryk Ołdziejewski, Rafał Pietrzak, Piotr Wiktorko
SPEKTAKLE W REPERTUARZE:
„Molière. Z urojenia”, opieka artystyczna: Teatr Montownia, 2014,
„Moral insanity. Tragedia ludzi głupich”, opieka artystyczna: Łukasz Lewandowski, 2015,
„Macbett”, opieka artystyczna: Mateusz Przyłęcki, 2015,
„Calineczka dla dorosłych”, reżyseria: zespół, 2015,
„Alicja po drugiej stronie lustra”, reż. Przemysław Jaszczak, 2016,
„Poskromienie złośnicy”, opieka reżyserska: Sylwia Janowicz-Dobrowolska, 2016,
„Niezwykły lot pilota Pirxa”, reż. Jerzy Machowski, 2017,
„WOJNA. Trzęsienie rodziny”, reż. Przemysław Jaszczak, 2017
WAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA

III nagroda w nurcie SzekspirOFF na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku; Nagroda Publiczności i Nagroda Gazety Festiwalowej „Shakespeare Daily” w nurcie SzekspirOFF na 21. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku; tytuł laureata projektu teatralnego dla młodych twórców MONTOWNIA BIS; Świadectwo Otwartego Umysłu przyznawane przez redakcję Gazety Wyborczej w ramach plebiscytu „Przystanek Młodzi”


ORGANIZOWANE WYDARZENIA

Lato w Teatrze Plus w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (współpraca ze Stowarzyszeniem Teatr Okno, lipiec 2015 r.),
„ANI-MÓJ” warsztat dla dzieci i ich rodziców (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, kwiecień 2016),
produkcja i prezentacja spektakli w ramach akcji Dotknij Teatru w województwie podlaskim i łódzkim („Moral insanity. Tragedia ludzi głupich” – prezentacja spektaklu w M-GCKiS w Choroszczy w kwietniu 2016 roku, „WOJNA. Trzęsienie rodziny” – premiera spektaklu w Teatrze Pinokio w Łodzi w kwietniu 2017 roku),
produkcja i premiera spektaklu „Poskromienie złośnicy” w ramach Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar (wrzesień 2016 r.)



X