Od ponad dekady uprawia punkowy teatr przygody. Na początku pracy każdy spektakl to dla niej intelektualne wyzwanie, a u celu przede wszystkim energia, punkowy zadzior i bezpośredni kontakt z widzem. Jak sama mówi: chce wbijać w rzeczywistość szpile – celnie, ale z klasą. Wraz z ekipą Teatru Realistycznego upodobała sobie rewolucyjne podejście do rzeczywistości. To teatr, który rozsadza stereotypy o kobiecości za pomocą taniego szampana i naręcza wiejskiej kiełbasy (Jestem, 2011), podważa autorytety, tarzając się w prochach klasyków (Manifest, 2013) , nie waha się wreszcie, żeby wysadzić na scenie Polskę w powietrze (Bum, 2016). To teatr, po którym zawsze coś zostaje – na scenie bałagan, a w głowach widzów myśli – echa podanych bez pardonu tez, zaskakujących zestawień obrazów i skryty gdzieś w kącie mały łkający Iggy Pop.
Zajmuje się też badaniem i animacją kultury oraz sieciowaniem środowisk teatralnych. Intensywnie współtworzy Wrocławską i Zachodniopomorską Offensywę Teatralną. Współpracuje także z portalem teatralny.pl, wrocławską Fundacją Teatr Nie-Taki oraz dwoma zespołami artystycznymi: Kolektywem Polka i Kolektywem Kobietostan.
Z KIM WSPÓŁPRACUJE
Kolektyw Kobietostan, Teatr Realistyczny, zespół Tarapaty, Kolektyw Polka, Instytut Grotowskiego, Stowarzyszenie Żółty Parasol, Wrocławska Offensywa Teatralna, Zachodniopomorska Offensywa Teatralna
NAJWAŻNIEJSZE PROJEKTY
ATRAPA I UTOPIA
Spektakl to wywód trochę już zmęczonej aktywistki, która co chwilę się poddaje lecz poddać się nie może. Na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku spektakl otrzymał wyróżnienie „za postawę artystycznego nonkonformizmu”, na Wiosce Teatralnej w Węgajtach pierwszą w historii festiwalu nagrodę „Złota Baryłka”. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
moja rola: scenariusz i wykonanie
SPIS KOBIET
Spis kobiet to spektakl-pułapka, której mechanizm tworzy się na naszych oczach, łapiemy się w nią sami, ulegając naszym przyzwyczajeniom w myśleniu o pracy i o kobietach. To teatr dokumentalny stworzony na podstawie rozmów z kobietami pracującymi na ul. 1 Maja w Lublinie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
moja rola: współtworzenie scenariusza, wykonanie
PRZYGODY PĘDRKA WYRZUTKA
(LATO W TEATRZE W ZAKŁADZIE KARNYM W KRZYWAŃCU)
To dwutygodniowy projekt z zakresu pedagogiki teatru prowadzone w formie korespondencyjno-objazdowej z kobietami osadzonymi w Zakładzie Karnym w Krzywańcu oraz ich dziećmi. Film o projekcie znajdziesz tutaj.
moja rola: współtworzenie koncepcji, prowadzenie zajęć
MATERIAŁY WIDEO
…współpracy w projektach teatralnych. Szczególnie interesuje mnie dramaturgia spektakli oraz sztuka zaangażowana społecznie.