Marta Wyleżoł – „Manifest” – Teatr im. Stefana Batorgo

Marta Wyleżoł – „Manifest” – Teatr im. Stefana Batorgo

POLSKOŚĆ, LEGALIZACJA, FEMINIZM I BRAK PRACY

Dnia 23 października, o godzinie 17:30 w Restauracji Impresja w Zabrzu odbył się „Manifest”. I to nie byle jaki! Pod kierownictwem pani Olgi Chrzan i pana Macieja Dziaczko Teatr im. S. Batorego w Chorzowie zasiał na scenie istny ferment. I to wszystko w ramach XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”.

„Witam na naszym manifeście. Będziemy mówić o wszystkim, o czym my chcemy powiedzieć i o czym Wy na pewno nie chcecie już słuchać”. Tymi słowami zostaliśmy przywitani oraz wbici w siedzenia do samego końca trwania spektaklu. Jak powiedzieli, tak zrobili – w „Manifeście” hucznie przedstawione było wszystko to, co jest odpowiedzią na współczesne realia. Wolność, globalizacja, religijność, homoseksualizm, styl życia, polskość – to jedne z wielu tematów, które w genialnej formie zostały poruszone na scenie. Scenariusz i fabuła były niebanalne, dobrze przemyślane. Swoją ekspresyjnością przykuwały uwagę widza i już nie puszczały. W wielu elementach były one wręcz awangardowe – mówię tu głównie o scenografii, a dokładnie jej braku. Za pomocą słów byliśmy wprowadzani do miejsc i sytuacji, które w szybkim tempie zmieniały się, jednak dobra aranżacja i płynne przejścia od sceny do sceny nie pozwalały nam się zgubić w miejscu i czasie. Efektowne, barwne kostiumy i charakteryzacja widowiskowo zwracały na siebie uwagę. Kawał dobrej roboty, pomimo młodego wieku, zrobili także aktorzy – świetnie wykreowali swoje najróżniejsze role, porwali grą serca osób na widowni i należą się im wyrazy uznania. Śpiewali, tańczyli, rapowali, grali – przecież są wolni, młodzi, przecież to manifest! Dlaczego więc mieliby tego nie robić?

Moim zdaniem „Manifest” jest swego rodzaju wyznacznikiem naszych czasów – przedstawia sobą wszystko to, co dzieje się aktualnie na świecie, mówi językiem młodych i ukazuje ich problemy. Jest przedstawieniem i sprzeciwieniem się temu, co pokazali w bardzo nietuzinkowej, żywej formie, dopiętej przez reżysera na ostatni guzik.

Niełatwe tematy poruszone w łatwej do przyswojenia formie, zmuszające do zastanowienia się nad tym, co nas otacza, nad tym wszystkim, co dotyka nas na co dzień. Widowisko, które w żadnym momencie nie nudziło, pozostawiło niedosyt i aż chciało się wołać o więcej – taki właśnie był „Manifest” i sądzę, że nie istnieje lepszy sposób na przekonanie się o tym, niż obejrzenie go na żywo.

Marta Wyleżoł


Żródło: „Teatralnik”, numer 5, strona 3, 24/10/2014


Related Posts

Teatr Czarnego Tła / Chorzów

Teatr Czarnego Tła Chrzów, woj. śląskie  adres korespondencyjny: ul. Poniatowskiego 6, 41-500 Chorzów telefon: 603454433 mail: lunaart.imprezy@gmail.com siedziba: Kumulator Artystyczny, ul. Poniatowskiego 6, 41-500 Chorzów www: www.teatr-czarnego-tla.blogspot.com FB: https://www.facebook.com/Teatr.Czarnego.Tla/ FORMA ORGANIZACYJNA: teatr prywatny ROK ZAŁOŻENIA:  2012 HISTORIA ZESPOŁU Teatr Czarnego Tła to prywatny niezależny teatr zajmujący się magiczną konwencją 'czarnego teatru'. [...]

Teatr MOMO / Chorzów

Teatr MOMO Chorzów, woj. śląskie telefon: 505953515 mail: kolbucki@op.pl siedziba: brak stałej siedziby FB: https://www.facebook.com/Teatr-Momo FORMA ORGANIZACYJNA: grupa nieformalna ROK ZAŁOŻENIA:  2003 HISTORIA ZESPOŁU TEATR MOMO został założony w 2003 roku przez Marka Kłobuka (nagrodzonego w 2011 roku Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców, nominowanego do [...]


X