Teatr Nowego / Szczecin

teatr nowego

Teatr Nowego

Szczecin, woj. zachodniopomorskie

adres: Szczecin
telefon: Ewa Chmielewska (+48) 517 403 094, Dominik Smaruj (+48) 507 3190 46
mail: teatrnowego@gmail.com
siedziba:

www: http://cargocollective.com/nowego/Contact-1
FB: www.facebook.com/teatrnowego/timeline

FORMA ORGANIZACYJNA: stowarzyszenie

ROK ZAŁOŻENIA: ?

HISTORIA ZESPOŁU
Teatr NOWEGO, dawniej Teatr Na Chwilę, jest autorskim teatrem niezależnym, który funkcjonuje obecnie na terenie polskiego miasta Szczecin, słynącego w Europie z Festiwalu KONTRAPUNKT. Tworzą go młodzi, ale dojrzali i doświadczeni aktorzy: Ewa Chmielewska i Dominik Smaruj.

Spektakle realizowane są w formie określanej przez twórców jako postmodernistyczną – cechuje je zabawa konwencjami, eklektyzm form, pluralizm i złożoność. Tematyka realizacji teatralnych dotyczy aktualnych zagadnień, które inspirują aktorów do samodzielnego tworzenia dramatów, a tym samym wpływania na rozwój dramatu współczesnego, który obecnie przeżywa kryzys.

Teatr NOWEGO stworzył już trzy wielokrotnie wystawiane – jak również nagradzane – spektakle: „Cielsko”, „Konwent – spotkanie tematyczne” i „Pankeia”. Aktorzy Teatru NOWEGO regularnie realizują działania performatywne „ARTEmedida – sztuka na miarę”, są członkami Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej oraz Ligi Teatrów Studenckich.

Ewa Chmielewska i Dominik Smaruj prezentowali się na scenach takich teatrów i festiwali jak: Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, Festiwal FAMA w Świnoujściu, Festiwal KONTRAPUNKT w Szczecinie, występowali także za granicą: w Irlandii, we Francji i w Niemczech. W 2013 roku teatr otrzymał nagrodę Grand Prix oraz tytuł „Najlepszego teatru studenckiego w Polsce” na Wielkim Finale I Ligi Teatrów Studenckich. Rok później otrzymał wyróżnienie w konkursie TVP Kultura “Dolina kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka”.

Fenomen Teatru NOWEGO polega na maksymalnym wykorzystaniu potencjału tkwiącego w aktorze, członkowie grupy sami zajmują się realizacją spektakli: od tworzenia tekstów do wystawiania ich na scenie. Dzięki temu przekraczają granice, które narzuca przynależność do określonej instytucji. Zarazem współpracują z organami państwowymi, dzięki czemu grają w przestrzeniach przystosowanych do profesjonalnego wystawiania dramatów.

W 2013 roku aktorzy otrzymali stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne, co roku nagradzani są Stypendium Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, również za osiągnięcia artystyczne.

Aktualnie Teatr NOWEGO bierze udział w 21. edycji konkursu na wystawianie Polskiej Sztuki
Współczesnej, którego celem jest wspieranie rodzimej dramaturgii. Będą konkurować z czołowymi twórcami polskiej kultury, takimi jak Tomasz Man, czy Dorota Masłowska.

Teatr NOWEGO działa w trzecim sektorze, tym samym prowadzi działalność edukacyjną na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, wspiera środowisko teatralne i bierze udział w projektach o charakterze artystycznym, na przykład podejmuje wolontariat podczas festiwali. Członkowie grupy nastawieni są na rozwój zawodowy i osobisty, co przekłada się na wysoką jakość tworzonych przez nich projektów.

ZARZĄD
Ewa Chmielewska i Dominik Smaruj
ZESPÓŁ Ewa Chmielewska i Dominik Smaruj
SPEKTAKLE W REPERTUARZE
Panakei
RECENZJE

Panakeia
Joanna Targoń, „Sztuka Współczesna”
Julia Lizurek, „Didaskalia”

Matylda Marianowna, „Kontra. Niezależny Portal Studentów UAM”
Paula Maćczak, gazetka festiwalowa„Theatrum Mundi”

Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska „Meandres”, „Sztukaterie” 2014


Related Posts

OFF KONTRAPUNKT 2019

Piękny maj zbliża się wielkimi krokami ! To czas uniesień, westchnień, błękitnego nieba, zielonej trawy, długich rozmów do białego rana, sztuki… TO CZAS SZTUKI ! a więc GRAMY ! OFF KONTRAPUNKT 2019 Pierwszy odbył się w 2017 roku i był zdecydowanie zaprzeczeniem wszelkich prognoz dotyczących […]

IV ZJAZD OOT | OFF KONTRAPUNKT 2017 / Szczecin

Od kilku już lat w ramach Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT odbywa się cykl prezentacji teatrów offowych. Do tej pory program obejmował głównie działania artystyczne realizowane w ramach ZOTu (Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej − nieformalnego zrzeszenia grup teatralnych działających w województwie zachodniopomorskim). W ubiegłym roku idea [...]


X